Archiwum 22 marca 2016


mar 22 2016 Mieszkanie w stylu Skandynawskim
Komentarze: 0

Polacy pokochali styl skandynawski. Jego jasny charakter wypiera ciężkie, duszne pomieszczenia z naszych rodzimych wnętrz. W związku z niesłabnącą popularnością tego stylu przedstawiamy czym się charakteryzuje oraz podrzucimy kilka pomysłów jak zaaranżować za jego pomocą małe mieszkanie.
 

O stylu skandynawskim pisaliśmy już przy okazji tematu Domowego gabinetu w różnych stylach i Oświetlenia w stylu skandynawskim. Tym razem przyjrzymy się bliżej temu stylowi – poznamy jego genezę i elementy charakterystyczne – oraz rzucimy okiem  na trzy aranżacje niewielkich mieszkań, w których urządzone zostały zarówno salony, jak i kuchnie z łączoną jadalnią, a czasem hybrydy wszystkich tych trzech pomieszczeń.

Styl skandynawski – cechy charakterystyczne i geneza

Wnętrza w tym stylu są, wbrew powszechnej opinii, bardzo ciepłe i przytulne. Decyduje o tym dominacja jasnych barw, które wnoszą do pomieszczenia światło, oraz naturalne materiały, które są bliskie człowiekowi i pozytywnie oddziałują na niego w życiu codziennym.

Początki stylu skandynawskiego szacuje się na lata trzydzieste XX w., gdzie rozwijał się w trzech skandynawskich krajach: Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii. Za prekursora uważa się zaś szwedzkiego artystę Carla Larssona, który zapoczątkował myśl stylu skandynawskiego poszukując sposobu na rozjaśnienie długich zimowych poranków i wieczorów, które doskwierały mieszkańcom w tym rejonie świata.

Główne cechy charakterystyczne tego stylu to: minimalizm, prostota, jasne pomieszczenia, naturalne oświetlenie i materiały, funkcjonalność. Widoczne są także ogromne wpływy odnoszące się do zamiłowania Skandynawów ekologią i recyklingiem.

Ściany i podłogi w stylu skandynawskim

Urządzając mieszkanie w tym stylu musimy się liczyć z koniecznością położenia drewnianej podłogi. Jest to bowiem nieodzowny element klasycznego stylu skandynawskiego. Na podłogę stosuje się najczęściej deski z jasnego drewna, pozostawiając je w swoim naturalnym kolorze. Bardzo często stosuje się także bielenie desek lub maluje się je białą farbą lub matowym lakierem.

Ściany najczęściej pokrywa się odcieniami bieli, lekkich szarości lub koloru beżowego. Ma to znaczenie dla małych mieszkań, gdzie taki dobór barw pozwoli na optyczne powiększenie pomieszczenia.  Częstym zabiegiem stylistycznym jest pomalowanie jednej ze ścian kontrastowym kolorem z podobnej palety barw. To nadaje pomieszczeniu charakteru i punkt odniesienia. Innym bardzo częstym zabiegiem stosowanym w stylu skandynawskim jest stosowanie bielonej cegły, która podkreśla zamiłowanie do naturalnych form i faktur.

Meble po skandynawsku

Charakterystyczną rzeczą w stylu skandynawskim jest łączenie nowych mebli ze starymi. Oczywiście także w tej dziedzinie przeważają naturalne drewno oraz jasne, pastelowe kolory. Często znajdziemy także meble lekko postarzane, co nie rzadko nadaje wnętrzu osobliwego klimatu i ciepła.

Jednak nie ma prostego przepisu na udane meble do mieszkania w stylu skandynawskim. Warto pamiętać, że meble i wszelkiego rodzaju dodatki powinny być przede wszystkim funkcjonalne, wygodne dla każdego domownika, który będzie korzystał z przestrzeni mieszkania.

Dekoracje domu w stylu skandynawskim

Oświetlenie – to dziedzina, która rozwinęła się bardzo prężnie (pionierem charakterystycznego stylu w oświetleniu był chociażby Louis Poulsen).  Jest to przede wszystkim minimalistyczna forma, wykonana z metalu lub szkła (które dobrze się komponują z naturalnymi materiałami podłóg i ścian), ale zdarza się także spotykać np. papierowe abażury.

Bardzo często w skandynawskich wnętrzach znajdziemy także wszelkiego rodzaju poduszki dekoracyjne, narzuty, pledy – wszystko oczywiście wykonane z naturalnych tkanin, takich jak wełna, bawełna lub len. Ich obecność ociepla wnętrze i tworzy domowy przyjemny klimat.