Archiwum styczeń 2016


sty 20 2016 Sypialnia w inteligentnym domu
Komentarze: 0

ypialnia jest najbardziej intymnym miejscem w domu. W tym pomieszczeniu kładziemy się do snu oraz przebywamy w nim, kiedy potrzebujemy prywatności i spokoju. Jest miejscem, które możemy idealnie dostosować do własnych potrzeb, bez konieczności uwzględniania potrzeb innych domowników (no chyba, że współmałżonka/ki).

W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam, jakie funkcjonalności inteligentnego domu możemy wykorzystać w sypialni.

 

Idealna pobudka

W sypialni z systemem domowej automatyki, poranna pobudka do pracy może stać się prawdziwą przyjemnością. Dzięki zastosowanemu harmonogramowi, o odpowiedniej godzinie, zamiast budzika, w pomieszczeniu rozlega się dźwięk wybranej wcześniej muzyki, rolety zaczynają podnosić się do góry, by wpuścić poranne światło, zaś temperatura zostaje podniesiona o kilka stopni, już 30 min przed załączeniem pobudki.

Oczywiście nie trzeba się przejmować i pamiętać, żeby na weekend wyłączyć tę funkcjonalności, dzięki harmonogramom system “wie”, kiedy i w jakie dni ma ją zastosować i jakich funkcji ma użyć. Na przykład w weekendy podnosi jedynie rolety, jeśli lubimy dłużej poleżeć w łóżku przy porannym świetle.

Temperatura idealna na sen, oraz podczas wstawania

Jak wspomnieliśmy wcześniej, 30 minut przed zaplanowaną pobudką system automatycznie podnosi temperaturę o kilka stopni. Wynika to z faktu, że najlepsza temperatura dla człowieka podczas snu, jest nieco niższa niż w czasie, kiedy osoba normalnie funkcjonuje za dnia. Dlatego żeby nam się lepiej spało (ale również by wpłynąć na oszczędność energii) system wieczorem celowo obniża temperaturę, by ustawić ją do optymalnego poziomu około 30 minut przed pobudką. Dzięki temu wstając z łóżka nie poczujemy przechodzącego po plecach dreszczu wywołanego zbyt niską temperaturą w pomieszczeniu.

Przykłady innych przydatnych scen

W swojej sypialni każdy może również zaprogramować przydatne dla siebie sceny, w zależności od tego, do czego wykorzystuje to pomieszczenie.

Na przykład jeśli lubimy w spokoju czytać książki właśnie w sypialni, nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się właśnie na scenę “czytanie”, która odpowiednio dostosuje warunki w pomieszczeniu, by były optymalne dla tej czynności.

Jeśli mamy w sypialni telewizor, lubimy wieczorami oglądać filmy leżąc już w łóżku, możemy zdecydować się na scenę “film”, którą włączymy za pomocą tabletu. Po wyborze tej sceny, system opuści wszystkie rolety w sypialni, przygasi światło do odpowiedniego poziomu oraz włączy telewizor z naszą filmową biblioteką.

Inną przydatną sceną może być “drzemka”: niektórzy z nas w ciągu dnia lubią uciąć sobie krótką drzemkę, często przy grającej cicho muzyce. Po wyborze tej sceny, system może włączyć w sypialni naszą playlistę, odtwarzaną na niewielkim stopniu głośności, oraz zasłoni rolety. Po upływie np. 30 minut zacznie podnosić rolety, oraz stopniowo podgłaszać odtwarzaną muzykę, by delikatnie wybudzić nas ze snu.

A wieczorem…

Przed snem z pewnością każdy chce się upewnić, czy wszystkie urządzenia zostały powyłączane, czy dzieci już poszły spać, oraz czy drzwi frontowe i okna są zamknięte. Dzięki wizualizacji inteligentnego domu, dostępnej na tablecie, można zrobić to wszystko leżąc już wygodnie w łóżku.

Jeśli ktoś preferuje zasypiać przy otwartym oknie, ale obawia się, że w nocy może zacząć padać, bądź przyjdzie silniejszy wiatr, to posiadając system domowej automatyki połączony ze stacją pogodową, można być pewnym, że okno zostanie automatycznie zamknięte, w momencie gdy stacja zarejestruje nieodpowiednie warunki pogodowe.

Sypialnia Twoją ostoją spokoju

Sypialnia ze względu na swój specyficzny charakter jest najbardziej osobistym miejscem w domu, dlatego też, pomieszczenie to można dostosować idealnie do własnych (i tylko własnych) potrzeb.

System inteligentnego domu pozwala na jeszcze dalej idącą personalizację sypialni a także w znacznym stopniu zwiększa komfort przy korzystaniu z tego pomieszczenia. Przeznaczeniem sypialni jest właśnie możliwość odpoczynku i zrelaksowania się po ciężkim dniu, system domowej automatyki może nam ten odpoczynek jeszcze umilić.

sty 10 2016 Skandynawski minimalizm w kuchni.
Komentarze: 0


Nie zawsze mniej znaczy więcej. W przypadku stylu skandynawskiego ta maksyma znajduje w pełni swoje odzwierciedlenie. Prostota, elegancja i czystość – to trzy najważniejsze cechy, które opisują wnętrza rodem z północnej Europy. Anna Poprawska, dekoratorka wnętrz z portalu Homebook, podpowiada, jak przenieść skandynawską estetykę wprost do naszych domów.

 Styl skandynawski wywodzi się ze Szwecji, gdzie długie i chłodne poranki oraz wieczory dają się we znaki. Jedynym sposobem na zatrzymanie światła w pomieszczeniach na dłużej było rozjaśnianie całej powierzchni. Oprócz jasnych barw styl skandynawski to prostota, funkcjonalność i minimalizm, które nadają wnętrzom specyficznego oraz lubianego w całej Europie eleganckiego, a zarazem naturalnego wyglądu.

Większość mieszkań nie może poszczycić się dużymi powierzchniami, co powoduje nie tylko problemy z aranżacją, ale również z brakiem światła. Kolorem charakterystycznym dla stylu skandynawskiego jest biel w każdej postaci. „Bardzo jasne ściany, meble, a nawet drewniana podłoga w odcieniu bieli odbiją od siebie większą ilość światła, co optycznie powiększy każde wnętrze i nadaje mu charakterystycznej świeżości. Jest to tak zwany total look, który ma wielu amatorów” – mówi Anna Poprawska, dekoratorka wnętrz z portalu Homebook.pl.

 Mieszkańcy północnej Europy cenią sobie życie w zgodzie z naturą, dlatego też we wnętrzach znajduje się wiele elementów, które oddają ekologiczny charakter skandynawskiego lifestyle’u. Otaczająca nas przyroda pozwala wykorzystać w dekoracji wnętrz wiele surowców – najczęściej jest to naturalne drewno, len, juta, bawełna czy kamień.

Do trzech razy sztuka

Można wyróżnić trzy rodzaje stylu skandynawskiego – duński, szwedzki oraz fiński. Wszystkie trzy mają wspólny mianownik, którym jest nieodłączna biel i jasność, jednak różnią się one specyfiką swojej formy. Jak mówi Anna Poprawska z Homebook.pl: „Duńska odmiana charakteryzuje się romantycznością i subtelnością. Jej klimat najlepiej oddadzą stylowe łóżka z zaokrąglonymi, metalowymi ramami. Warto wykorzystać pastelowe dodatki i akcesoria – satynową narzutę lub kremowe, gładkie firany. Szwedzką formę wyróżnia surowość. Minimalizm jest tutaj kluczowy, mała ilość dodatków nie wprowadza do pomieszczeń chaosu. Natomiast fińską wyróżnia wykorzystanie kanciastych form, a biel przełamana jest ciemnymi lub jaskrawymi dodatkami, takimi jak naścienne grafiki czy akcesoria do salonu. Można pomyśleć o granatowym, kwadratowym dywanie lub lejących się zasłonach w butelkowym odcieniu”.

 Handmade w skandynawskim wydaniu

Północny styl charakteryzuje się również industrialnymi dodatkami. „Warto wykorzystać metalowe, matowe lampy czy produkty wykonane własnoręcznie z drewnianych palet, które również dodadzą naturalnego, a czasami surowego wyglądu” – dodaje Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl i dodaje „Akcesoria wykonywane metodą handmade są częścią stylu skandynawskiego, który wiąże się z wykorzystaniem produktów ekologicznych lub poddających się recyklingowi, dzięki czemu można zaoszczędzić pieniądze, ale również nadać wnętrzom indywidualnego charakteru. Z drewnianych palet można stworzyć oryginalny stolik kawowy lub położyć na nich gruby materac i wykorzystać jako łóżko. Ciekawe są również własnoręcznie tworzone lampy ze szklanych butelek – nie tylko interesująco wyglądają, ale ich nietypowe kolory nadadzą pomieszczeniom intrygujący klimat”.

Źródło: Homebook.pl