Archiwum luty 2016


lut 19 2016 Jak urządzić małe mieszkanie?
Komentarze: 0



Mały metraż mieszkania powoduje często duży ból głowy. No bo jak pomieścić większość rzeczy dysponując dwoma niewielkimi pokojami z kuchnią? Na szczęście istnieją meble, triki czy "kompleksowe" rozwiązania, które będą odpowiednie do naprawdę małych pomieszczeń.

Sypialnia/garderoba. Z całą pewnością garderoba nieco zmniejsza sypialnię, ale nie oznacza to wcale że w małym mieszkaniu musimy rezygnować z jej funkcjonalności. Jeżeli wybierzemy szafki lub inny mebel, który spełnia kilka funkcji, to znajdziemy doskonałe remedium na brak dostatecznej ilości miejsca. Pomysłowe szafki (wydłużone, lub głębokie, w zależności od tego, czego potrzebujemy) doskonale mogą się również sprawdzić jako ścianki działowe. Z powodzeniem, możemy zakupić dwie szafki i utworzyć z nich swoistą ściankę działową czy garderobę, która pomieści nie tylko mnóstwo ubrań ale i buty czy akcesoria. Dodatkowe miejsce na ścianie możemy wykorzystać na różnorodne haczyki – idealne nie tylko na wiszące torby, ale stanowiące same w sobie dobra alternatywę dla wieszaków lub krzesła na które zwyczajowo zostawia się ubrania codziennego użytku lub te przygotowane na następny dzień etc. Stworzenie takiego kącika jest bardzo proste – możemy je zaaranżować samodzielnie.

W tym miejscu warto wspomnieć, że w naprawdę niewielkich przestrzeniach często optymalnej wybrać zasłonkę lub parawan zamiast drzwi (znaczna oszczędność przestrzeni). Taki parawan możemy dodatkowo doposażyć w półeczki czy podziałki, więc w konsekwencji będzie on nie tylko przedzielał pokój, ale posłuży jako wieszak na rożne drobiazgi.

Kuchnia w rozmiarze XS. Niewielką przestrzeń w kuchni możemy lepiej wykorzystać sięgając po "przenośne" wyposażenie. Dzięki temu wszystko, co potrzebne do pracy, jest „pod ręką”, wisi na wieszakach bądź jest ukryte na odpowiednich podwieszeniach, schowkach czy półkach. Kuchnię musimy odpowiednio rozplanować, z całą pewnością meble nie mogą zajmować całej przestrzeni, a drzwi muszą się otwierać w funkcjonalny sposób.

Łazienka. Malutkie łazienki to wyzwanie. Wszak musimy wykorzystać każdy centymetr, aby wnętrze było praktyczne, do tego, rzadko mamy możliwość powiększenia wnętrza kosztem innego pomieszczenia (jak w przypadku chociażby malej sypialni). Kabina prysznicowa zamiast wanny? Ten trudny kompromis to konieczność. Oszczędzamy wszak mnóstwo miejsca! Warto wykorzystać wszelkie wnęki czy uskoki, planując rozmieszczenie sprzętów czy szafek w małej łazience należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości, aby zapewnić sobie komfort przy codziennych zabiegach pielęgnacyjnych.

Przedpokój. Małe mieszkanie to mały przedpokój, tym rozsądniej musimy go urządzić. Zastanawiając się nad urządzeniem czy konkretną zabudową pamiętajmy, że to w przedpokoju najczęściej trzymamy rzeczy codziennego użytku, tj. buty czy odkurzacz. Czy zależy nam na tym, aby nasze kurtki, płaszcze, buty i sprzęty oglądali nasi goście? Mocno wątpliwe, zadbajmy więc aby były odpowiednio schowane, a jednocześnie zawsze pod ręką. Wnęki powinny być zabudowane, nie powinniśmy też zapomnieć o miejscu do siedzenia (zakładanie butów). Zamiast poczciwego taboretu możemy zainwestować w stylowy kuferek (a w nim możemy trzymać narzędzia do czyszczenia obuwia – będzie stylowo i jak najbardziej funkcjonalnie). Szafy wnękowe powinny mieć co najmniej 50 cm, w przeciwnym wypadku nie będą funkcjonalne. Jeśli rozważamy dekoracje to wszelkie obrazy czy zdjęcia powinny znajdować się na wysokości wzroku. Jeśli mamy długi lecz wąski przedpokój, możemy zamontować podwieszane regały np. na książki bądź nagrody, trofea. Lepiej wybierać materiały optycznie lekkie (np. szkło zamiast drewna), dodatkowo możemy optycznie powiększyć wnętrze podświetlonym lustrem (np. kinkietem lub halogenami – trzeba pamiętać o odpowiednim zamontowaniu, tak aby światło nie raziło osoby patrzącej na swoje odbicie).

Meble "wielofunkcyjne". Dają wiele możliwości przy wykorzystaniu minimum przestrzeni. W małych mieszkaniach ciężko byłoby bez nich wyobrazić sobie normalne, codzienne funkcjonowanie. Wszak każdy, bez względu na metraż własnego lokum, ma sporo rzeczy, które siła rzeczy gdzies musi "upchać", a dodatkowo potrzebuje miejsca na typowe zajęcia – pracę, relaks, posiłki. Często stół kawowy może spełniać cały szereg funkcji, od podpórki do laptopa, toaletki po tacę śniadaniową. Wszystko zależy od naszej inwencji. :)

Rosnący regał by Yi Cong Lu. Ten projektant stworzył tzw. regał wielofunkcyjny. Jego szuflady rozsuwają się na boki, dzięki czemu możemy dowolnie je regulować. Co zyskujemy? Dodatkową powierzchnię na postawienie książek czy czajniczka z herbatą. Wykonany ze sklejki i płyty regał o wymiarach 150x85x35 cm to interaktywny mebel zmieniający się w zależności od potrzeb użytkowników.

Spośród szerokiej gamy rozwiązań możemy wybierać te optymalne dla naszych potrzeb, doskonale organizujące nasze pomieszczenie. Zorganizowanie pomieszczenia, w którym wszystko ma swoje ściśle przypisane miejsce to podstawa, ponieważ bałagan (dodatkowo) zagraca mieszkanie. Idealne są więc małe szafeczki, mobilne szafki na kółkach, podwieszane regały i półeczki.