Najnowsze wpisy, strona 6


kwi 06 2015 Ekologia a hotele
Komentarze: 0

Wielu z nas ma coraz większą świadomość potrzeby ochrony środowiska. Wielu nie chciałoby  pewnie rezygnować ze swoich starań dbania o naturę także podczas wyjazdów. Dla takich osób najlepszą alternatywą będę hotele, które stawiają na ekologię.

Z czym powinien kojarzyć się nam termin Eko hotel? Na przykład z w 100% organicznymi ręcznikami i pościelami, wykorzystywaniemenergii odnawialnej (słonecznej lub tej produkowanej przez wiatr), dostępnością koszy, dzięki którym będzie można segregować śmieci czy z serwowaniem żywności organicznej i wyprodukowanej przez lokalnych producentów. Według badań przeprowadzonych przez Starwood Hotels & Resorts aż 94% osób, które wzięły w nich udział zadeklarowało, że ekologia ma dla nich znaczenie. Hotele muszą więc wziąć pod uwagę fakt, że powinny wprowadzać ekologiczne rozwiązania, aby móc sprostać wymaganiom klientów. Postępy są, o czym świadczy na przykład uczestnictwo działających na rynku polskim sieci hotelowych w akcji „Godzina dla ziemi”. Polega ona na zgaszeniu wszystkich świateł i używaniu świec. A to dopiero początek, gdyż wiele hoteli zaczęło już wprowadzać zmiany, które pomogą zadbać o środowisko. Przykładem może być wspomniana wcześniej sieć hoteli Starwood Hotels & Resorts. Jej obiekty dbają o segregację odpadów (w tym także tych niebezpiecznych), używają energooszczędnych żarówek czy zachęcają gości do powtórnego użycia ręczników i pościeli.

 


Zagranicznym przykładem hoteli dbających o ekologię jest ekskluzywna sieć Four Seasons, która stworzyła eko hotele na wyspach Bora Bora. Korzystają one po części z odnawialnej energii słonecznej i zostały stworzone przede wszystkim z naturalnych materiałów. Nawet klimatyzacja jest bardziej przyjazna środowisku gdyż jej podstawą jest cyrkulacja zimnej wody z dna oceanu.
Z kolei „ECO Hotels & Lodge Collection” to organizacja zrzeszająca hotele oferujące niezapomniany wypoczynek, kontakt z naturą i lokalną kulturą. Obiekty zrzeszone w tym ugrupowaniu oceniane są według siedmiopunktowej skali. Bierze się pod uwagę sposób wprowadzenia programu wspierającego ochronę środowiska, organizację recyklingu, minimalizację wpływu pestycydów na otoczenie czy nawet warunki oferowane podczas zatrudniania lokalnego personelu. Stawia się więc nie tylko na samą ochronę środowiska lecz także pomoc ludziom mieszkającym w danym regionie.


Przyszłością dla hoteli będzie z pewnością także bioarchitektura. Bioarchitektura polega na projektowaniu budowli z materiałów naturalnych, czyli wykorzystywanie na przykład drewna, słomy czy gliny i instalowanie systemów ogrzewania, które będą bardziej energooszczędne. Ten trend prezentuje Hotel Navigli w Mediolanie, który był pierwszym obiektem tego typu we Włoszech. Oprócz bioarchitektury, jego „ekologiczność” widoczna jest także w podawanie Bio żywności czy oferowaniu gościom rowerów, które z pewnością są zdrowszym środkiem lokomocji niż samochody. Statusem pierwszego Bio Hotelu w Hiszpanii może pochwalić się Venus Albir w miejscowości Albir. Tutaj także zastosowano do jego budowy przyjazne człowiekowi materiały, takie jak naturalny korek czy marmur. Energia słoneczna wykorzystywana jest do ogrzewania wody, a dzięki specjalnemu systemowi, wodę deszczową można użyć do podlewania roślin.

Przydatną stroną dla wszystkich ekologicznych podróżników będzie hotel-dk.com. Tutaj znajdziemy listę Eko hoteli na świecie. Istnieje także możliwość zaproponowania dodania hotelu, o którym wiemy, że stawia na ekologię, a nie ma go jeszcze na owym portalu.
Hotele nie mogą pozostać obojętne wobec rosnącej świadomości ich klientów związanej z koniecznością ochrony środowiska. Można przypuszczać, że oferowanie „bio” produktów do śniadań to dopiero początek zmian, a w przyszłości stosowanie zgodnie z zasadami bioarchitektury będzie na porządku dziennym.

kwi 03 2015 Meble ogrodowe na taras: jakie meble wybrać?...
Komentarze: 0

Meble ogrodowe drewniane

Są uniwersalne. Klasyczne wzory pasują zarówno do tradycyjnej, jak i nowoczesnej architektury. Najtrwalsze są z drewna egzotycznego. Nie niszczeją pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych i są odporne na pleśnie oraz szkodniki. Nie muszą być niczym zabezpieczane, choć zwykle się je olejuje, żeby zapobiec szarzeniu drewna (jeżeli powierzchnia jest już zszarzała, trzeba ją usunąć, delikatnie przecierając wełną stalową i pomalować olejem do drewna). Równie wytrzymałe są meble z akacji (robinii) i dębu. Mniej trwałe są sosna, świerk i olcha. Wykonane z nich meble muszą być impregnowane.

Meble ogrodowe z wikliny, rattanu i innych włókien roślinnych

Takie meble są lekkie i trwałe, pod warunkiem że nie są moczone przez deszcz. Dlatego nadają się przede wszystkim na zadaszone tarasy. Wyplatane meble mają zwykle charakter rustykalny lub kolonialny, choć bywają też bardziej nowoczesne wzory. W sprzedaży są meble surowe lub pokryte lakierem w kolorze naturalnym oraz barwione. Najtrwalsze są te z włókien bananowca i nieokorowanego bambusa.

Meble ogrodowe ze sztucznego tworzywa

Najbardziej wytrzymałe są meble z tworzywa syntetycznego z dodatkiem żywic. Odznaczają się dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne – nie płowieją pod wpływem promieni UV i nie pękają na mrozie. Lekkie, poręczne, o interesującej formie i kolorze, coraz rzadziej przypominają dawne siermiężne plastiki. Od kilku sezonów modne są meble z technorattanu. Ręcznie wyplatane imitują naturalną plecionkę rattanową, są jednak od niej znacznie trwalsze.

Meble ogrodowe aluminiowe

Meble z tego surowcamają zwykle nowoczesny kształt, dlatego dobrze wyglądają w połączeniu ze współczesną architekturą i minimalistycznym ogrodem. Są lekkie i odporne na warunki atmosferyczne. Aluminium nie koroduje, więc nie musi być niczym zabezpieczane. Często jest łączone z innymi materiałami – drewnem, plastikiem, hartowanym szkłem lub tkaniną.

Meble ogrodowe stalowe i żeliwne

Meble z tych materiałów są ciężkie i solidne, trochę staroświeckie (szczególnie te z żeliwa) – pasują do starych willi i współczesnych „dworków”. Dobrze wyglądają w ogrodach urządzonych w stylu romantycznym. Ostatnio pojawiły się meble stalowe o nowoczesnym, surowym wyglądzie. Są trwałe, jednak ulegają korozji. Dlatego powinny być pokryte powłoką antykorozyjną, najlepiej pomalowane metodą proszkową, ocynkowane lub chromowane.

Więcej info tutaj

mar 18 2015 Jakie meble do pokoju dziecięcego
Komentarze: 0

Wybór mebli dla dzieci to ważna decyzja. Biorąc pod uwagę, iż dzieci szybko rosną i równie szybko zmieniają się im zainteresowania dobrze jest aby meble były na tyle neutralne i łatwe do adaptacji aby towarzyszyły dziecku w jego rozwoju. Dla rodziców jest to ważne, gdyż nie będą narażeni na wymianę mebli, gdy dziecko przestanie się interesować np. dinozaurami lub księżniczkami.

Bardzo ważne jest również zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i przestrzeganie podstawowych zasad zdrowia i prawidłowej postawy przy tworzeniu dziecku miejsce pracy.

Meble FLEXA swą nazwę biorą od angielskiego słowa flexible czyli łatwy do zmiany. I takie właśnie są, można się nimi bawić i aranżować pokoje odpowiednie zarówno dla 3 latka jak i nastolatków.

Poniżej dwa skrajne przykłady jak tymi samymi meblami urządzić pokój dla 3latki i dla 11 latki.

Ważne w pokoju dla 3-latki:
• nisko zawieszone półki i skrzynie na zabawki, co umożliwia samoobsługę 
• domek pod łóżkiem, gdyż dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają namioty, schowki, jaskinie
• namiot zabezpieczający łóżko piętrowe aby 3 letnie dziecko nie wypadło górą łóżka,
• krzesełko do malowania z możliwością podwyższenia o 5 cm gdy dziecko urośnie.
• ściśle wyodrębnione strefy – strefa spania, strefa zabawy, strefa pracy twórczej


Ważne w pokoju starszego dziecka (nastolatki):
• biurko i krzesło – z możliwością dopasowanie do wzrostu zgodne z zasadami ergonomii,
• łóżko już parterowe, aby łatwo przysiąść i poplotkować z przyjaciółką, z mnóstwem poduszek co zwiększa przytulność miejsca
• skrzynia dawniej na zabawki a dziś idealna na pościel ( higieniczniej jest ją tu schować niż pozostawić  ją na łóżku, gdy łóżko jest używane do siedzenia w ciągu dnia),
• dużo miejsca na książki  jak najbliżej biurka ( koncentracja na odrabianiu lekcji); półki mogą być zawieszone wyżej, gdyż dziecko jest już wyższe i swobodnie może z nich korzystać
• mały stolik dawniej wykorzystywany do malowania teraz służy jako stolik nocny
• mini toaletka nad komodą z lusterkiem,  wieszakami na paski, torebki i wstążki i wszystkie akcesoria niezbędne nastolatce.

Zaprezentowaliśmy przykład mądrego wykorzystania mebli, które rosną razem z dzieckiem.

mar 13 2015 Remont łazienki
Komentarze: 0

Toaleta to wizytówka każdego domu, stąd też warto by była ona opracowana oraz umeblowana w właściwy sposób. Wyposażenie łazienek to w dzisiejszych czasach znana branża, gdyż każdy pragnie ją mieć zaprojektowaną w taki sposób aby móc się w niej cieszyć chwilą relaksu w trakcie kąpieli. Planując oprzyrządowanie bez wątpienia musi znajdować się w niej kompakt WC lub tez WC tradycyjne. Wadą tego kompaktowego jest to, iż w przypadku dowolnej usterki będzie potrzeba niestety skuwać ścianę. Stąd też wiele ludzi z takiego rozwiązania rezygnuje. Kolejna rzeczą jest oczywiście wanna lub prysznic w zależności co kto woli. Nadzwyczaj dużo producentów proponuje obecnie wanny z wzmacnianego plastiku,  jest to ciekawe rozwiązanie. Więcej informacji na ten temat tutaj > link

 

Nie jest ona ciężka ani nie wydaje z siebie typowego, denerwującego dźwięku. Wybór wanny jest o wiele bardziej skomplikowany, gdyż producenci oferują rozmaitego rodzaju wanny.  Mogą one być w przeróżnych rozmiarach, wysokości, zabudowane, kabinowe lub bez zabudowy. Mogą one być wyposażone w funkcję hydromasażu oraz inne rozwiązania luksusowe. Wszystko to, zależy od funduszy którymi rozporządzamy i jakie chcemy wydać na wyposażenie naszej łazienki.

cze 03 2014 Garderoba
Komentarze: 0

Garderoba w sypialni to rozwiązanie idealne. Kiedy jednak nie mamy na nią miejsca, warto zaprojektować taką szafę, by mogła pełnić jej funkcję.

Nie tylko ubrania

W pierwszej z prezentowanych sypialni wnętrze pojemnej szafy zostało tak zaprojektowane, że mebel z powodzeniem pełni kilka różnych funkcji - garderoby, biblioteczki, miejsca do przechowywania rzeczy osobistych oraz archiwum na dokumenty. Zabudowa w kształcie litery L została wykonana na wymiar z drewna fornirowanego jabłonią. Jednolitą powierzchnię frontów urozmaicają jedynie minimalistyczne uchwyty z satynowanej stali. Z tego samego materiału co szafa jest zbudowana długa półka na ścianie nad łóżkiem. Kolorystyka drewnianych elementów, zarówno mebli, jak i podłogi z drewna egzotycznego w kilku odcieniach brązu, jest bardzo spójna. Przełamują ją dekoracyjne dodatki w kolorach turkusu, błękitu i szarości.