kwi 06 2015

Ekologia a hotele


Komentarze: 0

Wielu z nas ma coraz większą świadomość potrzeby ochrony środowiska. Wielu nie chciałoby  pewnie rezygnować ze swoich starań dbania o naturę także podczas wyjazdów. Dla takich osób najlepszą alternatywą będę hotele, które stawiają na ekologię.

Z czym powinien kojarzyć się nam termin Eko hotel? Na przykład z w 100% organicznymi ręcznikami i pościelami, wykorzystywaniemenergii odnawialnej (słonecznej lub tej produkowanej przez wiatr), dostępnością koszy, dzięki którym będzie można segregować śmieci czy z serwowaniem żywności organicznej i wyprodukowanej przez lokalnych producentów. Według badań przeprowadzonych przez Starwood Hotels & Resorts aż 94% osób, które wzięły w nich udział zadeklarowało, że ekologia ma dla nich znaczenie. Hotele muszą więc wziąć pod uwagę fakt, że powinny wprowadzać ekologiczne rozwiązania, aby móc sprostać wymaganiom klientów. Postępy są, o czym świadczy na przykład uczestnictwo działających na rynku polskim sieci hotelowych w akcji „Godzina dla ziemi”. Polega ona na zgaszeniu wszystkich świateł i używaniu świec. A to dopiero początek, gdyż wiele hoteli zaczęło już wprowadzać zmiany, które pomogą zadbać o środowisko. Przykładem może być wspomniana wcześniej sieć hoteli Starwood Hotels & Resorts. Jej obiekty dbają o segregację odpadów (w tym także tych niebezpiecznych), używają energooszczędnych żarówek czy zachęcają gości do powtórnego użycia ręczników i pościeli.

 


Zagranicznym przykładem hoteli dbających o ekologię jest ekskluzywna sieć Four Seasons, która stworzyła eko hotele na wyspach Bora Bora. Korzystają one po części z odnawialnej energii słonecznej i zostały stworzone przede wszystkim z naturalnych materiałów. Nawet klimatyzacja jest bardziej przyjazna środowisku gdyż jej podstawą jest cyrkulacja zimnej wody z dna oceanu.
Z kolei „ECO Hotels & Lodge Collection” to organizacja zrzeszająca hotele oferujące niezapomniany wypoczynek, kontakt z naturą i lokalną kulturą. Obiekty zrzeszone w tym ugrupowaniu oceniane są według siedmiopunktowej skali. Bierze się pod uwagę sposób wprowadzenia programu wspierającego ochronę środowiska, organizację recyklingu, minimalizację wpływu pestycydów na otoczenie czy nawet warunki oferowane podczas zatrudniania lokalnego personelu. Stawia się więc nie tylko na samą ochronę środowiska lecz także pomoc ludziom mieszkającym w danym regionie.


Przyszłością dla hoteli będzie z pewnością także bioarchitektura. Bioarchitektura polega na projektowaniu budowli z materiałów naturalnych, czyli wykorzystywanie na przykład drewna, słomy czy gliny i instalowanie systemów ogrzewania, które będą bardziej energooszczędne. Ten trend prezentuje Hotel Navigli w Mediolanie, który był pierwszym obiektem tego typu we Włoszech. Oprócz bioarchitektury, jego „ekologiczność” widoczna jest także w podawanie Bio żywności czy oferowaniu gościom rowerów, które z pewnością są zdrowszym środkiem lokomocji niż samochody. Statusem pierwszego Bio Hotelu w Hiszpanii może pochwalić się Venus Albir w miejscowości Albir. Tutaj także zastosowano do jego budowy przyjazne człowiekowi materiały, takie jak naturalny korek czy marmur. Energia słoneczna wykorzystywana jest do ogrzewania wody, a dzięki specjalnemu systemowi, wodę deszczową można użyć do podlewania roślin.

Przydatną stroną dla wszystkich ekologicznych podróżników będzie hotel-dk.com. Tutaj znajdziemy listę Eko hoteli na świecie. Istnieje także możliwość zaproponowania dodania hotelu, o którym wiemy, że stawia na ekologię, a nie ma go jeszcze na owym portalu.
Hotele nie mogą pozostać obojętne wobec rosnącej świadomości ich klientów związanej z koniecznością ochrony środowiska. Można przypuszczać, że oferowanie „bio” produktów do śniadań to dopiero początek zmian, a w przyszłości stosowanie zgodnie z zasadami bioarchitektury będzie na porządku dziennym.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz