Archiwum 09 lipca 2015


lip 09 2015 Jakie okna lepsze – pcv czy drewniane?
Komentarze: 0

Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca rusza sezon na wymianę i renowację okien. Wielu właścicieli budynków staje przed dylematem jakie okna wybrać. Zarówno okna drewniane, jak i plastikowe (z PCV) mają bowiem swoje zalety i wady

Większości osób okna drewniane kojarzą się z nieszczelnymi, starymi oknami pokrytymi łuszczącą się białą farbą. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne okna drewniane mają porównywalne parametry do okien plastikowych i są uważane za bardziej eleganckie. Stosuje się je często w domach jednorodzinnych lub starych kamienicach, gdzie konieczne jest dopasowanie wyglądu okien do całości budynku.

Ten rodzaj okien często jest odbierany jako bardziej naturalny i ciepły. Wykorzystywane przy ich produkcji materiały są ekologiczne, jednak nie należy zapominać, że ramy pokrywane są specjalnymi chemicznymi substancjami, zabezpieczającymi je przed wilgocią i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Drewno jest bardziej podatne na taki wpływ, co powoduje, że łatwiej ulega wypaczeniom i deformacjom. Jednocześnie rama jest bardziej wytrzymała i w niektórych przypadkach okna drewniane (konserwowane regularnie) mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat w dobrej kondycji.

Okna drewniane mogą mieć dowolne kształty, a ich dodatkową zaletą jest doskonała współpraca z więźbą dachową (okna dachowe). Drobne uszkodzenia ram mogą zostać łatwo naprawione, nawet przez niewykwalifikowaną osobę – wystarczy złuszczyć warstwę starego lakieru i ponownie zabezpieczyć ramę. Jeżeli nie doszło do głębokiego uszkodzenia drewna, okno będzie wyglądało jak nowe i zachowa wszystkie swoje właściwości.

Wadą okien drewnianych jest konieczność ich regularnego konserwowania. Co kilka lat (w zależności od stopnia zużycia i warunków) trzeba oczyścić ramę ze starego lakieru i zaimpregnować ją na nowo. Źle zabezpieczone drewno wchłania wilgoć, a to z kolei może prowadzić do zagrzybienia, wypaczenia lub nawet zniszczenia ramy. Nie można ich również montować przed tynkowaniem.

Okna plastikowe wykonywane są polichlorku winylu (PCV) i charakteryzują się dobrymi parametrami technicznymi. Coraz częściej na rynku pojawiają się profile bezołowiowe, nie zawierające szkodliwych substancji i przyjazne dla środowiska. Dostępne są w wielu kolorach (istnieje również możliwość wyprodukowania okna o innym kolorze wewnętrznym i innym zewnętrznym) i nie są podatne na odbarwienia, blaknięcie i żółknięcie pod wpływem słońca. Warunki atmosferycznie nie powodują wypaczania się profili. Okna PCV są również lekkie i można je montować jeszcze przed otynkowaniem. Nie wymagają konserwacji – wystarczy je umyć.

W porównaniu do okien drewnianych okna z PCV mają krótszą trwałość (trzeba je wymienić najpóźniej po ok. 40 latach, w zależności od warunków). Są również zimniejsze – o ile parametry termiczne szyb są porównywalne, o tyle rama drewniana jest znacznie cieplejsza od plastikowej. Problemem jest również uszkodzenie okna – drewniane można miejscowo, samodzielnie naprawić, a przy oknach plastikowych nie jest to możliwe.  Popularne „plastiki” może być również ciężko dobrać kolorystycznie do posiadanych już okien.

link