Archiwum sierpień 2015


sie 21 2015 Domowe finanse
Komentarze: 0

Nowy rok nastraja nas zawsze bardzo optymistycznie. Jak co roku o tej porze mamy masę postanowień noworocznych i dużo wiary, że im wszystkim podołamy. Właściwie nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Obiecujemy sobie, że w tym roku zaczniemy prowadzić zdrowy tryb życia, rzucimy palenie, będziemy się odchudzać, znajdziemy miłość życia czy zmienimy pracę na lepiej płatną. 1 stycznia ma bardzo magiczną moc – zmienia się kartka z kalendarza, a my jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki  stajemy się lepszymi ludźmi 

Korzystając z tej fali pozytywnego nastawienia, chciałbym Was zachęcić, abyście w tym roku postawili sobie dodatkowo jeden wspólny rodzinny cel – prowadzenie rodzinnego budżetu. Pewnie wielu z Was zapyta po co to wszystko? Czemu nawet w domu musimy prowadzić budżet? Czy nie wystarczy, że nasz przełożony od nas tego wymaga?

Jeśli macie wrażenie, że żyjecie z miesiąca na miesiąc, a Wasze pieniądze rozchodzą się jak świeże bułeczki w piekarni, to ten artykuł jest dla Was. Dzięki lekturze tego tekstu dowiecie się jak prowadzić rodzinny budżet, jakie korzyści z tego odniesiecie i co najważniejsze, dostaniecie do ręki konkretne i solidne narzędzie. Przestańcie być widzami w kinie oglądającymi jak wyciekają Wasze pieniądze i zostańcie reżyserami swoich finansów. Poświęćcie mi 10 minut Waszego czasu, a na pewno nie pożałujecie.

 

Co to jest budżet rodzinny:

To narzędzie, które ma nas wspierać przy zarządzaniu rodzinnymi finansami. Jego istota jest bardzo prosta:

 Budżet rodzinny = Planowane dochody – Planowane wydatki

 

Narzędzie do prowadzenia budżetu rodzinnego:

Program którego używam od ponad 2,5 roku to Excel. Nie zamieniłbym go na żaden inny program. Może dlatego, że się starzeję (36 lat ) i mam sentyment do rzeczy tradycyjnych. Tak naprawdę to dlatego, że jest to bardzo proste narzędzie, które umożliwia mi łatwą edycję danych (poszczególnych zapisów czy kategorii wydatków) nawet kilka lat wstecz.

Specjalnie dla Was przygotowałem dwa rodzaje budżetów rodzinnych. Pierwszy to budżet w wersji mini – czyli bardzo proste i łatwe narzędzie zawierające tylko 2 kategorie dochodów i 17 kategorii wydatków. To idealny szablon dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z budżetem rodzinnym.

dinefinanser-dk.com

sie 20 2015 Zagłówki w sypialni
Komentarze: 0

Sypialnia to niewątpliwie niezwykłe miejsce, spędzamy w niej mnóstwo czasu, regenerując siły. Aranżacja tego pomieszczenia odgrywa istotną rolę. Od tego, jak urządzimy pokój, zależy nasz komfort. O czym warto pamiętać, przystępując do odświeżania sypialni?

W weekendy chętnie wylegujesz się w łóżku, nadrabiając zaległości czytelnicze? Sobota i niedziela to doskonały czas, by na chwilę zwolnić tempo i pomyśleć o odpoczynku. Wreszcie możesz przeczytać interesującą książkę, przyjrzeć się najnowszym trendom w makijażu i obejrzeć ulubiony teleturniej. Chcesz zapewnić sobie komfort i wygodę? Pomyśl o zagłówku. Odpowiednio dobrany nie tylko pełni rolę użytkową, ale też nadaje charakter sypialni. Dysponujesz ograniczonymi środkami finansowymi? Zagłówek możesz wykonać samodzielnie. To, jak będzie on wyglądał, zależy tylko od twojej inwencji.

Zagłówek z karnisza i poduszek

Planujesz wymianę karnisza? Nie wyrzucaj starego, bowiem może okazać się przydatny przy montowaniu zagłówka. Wystarczy, że przymocujesz karnisz do ściany za łóżkiem i za pomocą żabek przypniesz do niego ulubione poduszki. Nie masz pieniędzy na kolorowe poszewki, a chcesz ożywić wnętrze? Przyjrzyj się zawartości swojej szafy. Wśród wielu sukienek z pewnością znajdziesz takie, których nie nosisz od dawna, ba, kilkukrotnie próbowałaś się z nimi rozstać. Nie lubisz wyrzucać dobrych ubrań? Przerób je na poszewki, które następnie nałożysz na wybrane poduszki. W szafie nie znalazłaś nic interesującego, a oferta sklepów oferujących gotowe pokrowce cię nie satysfakcjonuje? Odwiedź pobliską pasmanterię. Kto wie, może wśród licznych materiałów znajdziesz taki, który odzwierciedla twoje oczekiwania? Ta niekonwencjonalna forma zagłówka posiada wiele zalet. Nie wymaga ogromnych nakładów finansowych, jednocześnie pozostawia nieograniczone pole manewru. Znudziła ci się czerwona poszewka? Możesz założyć zieloną.

Tapicerowana płyta przypominająca materac

Zwolenników nowoczesnych wnętrz z pewnością zainteresuje zagłówek w postaci tapicerowanej białej płyty, która do złudzenia przypomina materac. W twojej sypialni niepodzielnie rządzą dwa kolory: biel i czerń? To rozwiązanie będzie korespondowało z charakterem wnętrza. Biały zagłówek podkreśla przestronność pomieszczenia. Tapicerowana płyta sprawia wrażenie, iż przebywamy w luksusowym hotelu. Jej modernistyczny charakter połączony z klasycznymi elementami doskonale sprawdzi się w sypialni przygotowanej z myślą o gościach. Na pewno żaden z nich nie poczuje się przytłoczony wystrojem wnętrza, ponieważ jest ono stosunkowo neutralne. Jeśli spodobała ci się tapicerowana płyta, ale pragniesz ożywić sypialnię, przyjrzyj się innym wariantom kolorystycznym.

Powiew luksusu

Twoja sypialnia prezentuje się skromnie, a chciałbyś poczuć powiew luksusu? Możesz zmienić charakter wnętrza przy niewielkim nakładzie środków. Wystarczy, że zainwestujesz w tapetę, na której znajduje się wzór nawiązujący do barokowej architektury. Wprawdzie ten „zagłówek” nie posiada walorów użytkowych, ale wygląda niezwykle efektownie. Jesteś estetą? Z pewnością docenisz to rozwiązanie, którego siła drzemie w prostocie wykonania. Przyklejenie tapety nie wymaga zatrudnienia fachowców, sam poradzisz sobie z tym zadaniem.

Zagłówek w stylu rustykalnym

Preferujesz styl rustykalny i pragniesz przemycić jego elementy do sypialni? Przyjrzyj się drewnianym zagłówkom, które doskonale współgrają z dużymi łożami małżeńskimi. W domowym budżecie nie uwzględniono zmiany charakteru wnętrz? Nie musisz przekładać swoich planów na bliżej nieokreśloną przyszłość. Porozmawiaj ze znajomymi, może koleżanka z pracy planuje pozbyć się drewnianego pawlacza? Poproś ją, żeby nie niszczyła materiału, z którego został wykonany. Możesz wykorzystać go do stworzenia zagłówka w stylu rustykalnym. W piwnicy stoją stare, nieużywane drzwi? Oczyść je z kurzu, zeszlifuj wierzchnią warstwę i pomaluj przeźroczystym lakierem. Ten ostatni zabezpieczy powierzchnię przed zniszczeniem.

Chcesz odmienić charakter sypialni? Nie musisz zatrudniać fachowców, którzy zajmą się remontem generalnym. Wystarczy, że ożywisz wnętrze mocną barwą, ciekawym zagłówkiem lub lampą w stylu secesyjnym. Elementy dekoracyjne mają ogromną moc!

 

bedstsenge-dk.com

sie 20 2015 Odsprzedaż oryginalnego egzemplarza gry...
Komentarze: 0

Producenci gier przekonują nas, że kupno oryginalnej, legalnie kupionej i używanej wcześniej przez kogoś innego gry stanowi łamanie prawa. Czy jest tak w istocie? Czy jeżeli kupiliśmy wcześniej jakiś przedmiot to nie możemy go następnie legalnie odsprzedać? Sprzedaż oryginalnych, używanych gier, wbrew informacjom umieszczanym na opakowaniach przez producentów o zakazie odsprzedaży zakupionego egzemplarza, jest dopuszczalna.

Dopuszczalność taka jest rezultatem zasady wyczerpania prawa, zawartej w prawie autorskim, zgodnie z którą wprowadzenie do obrotu oryginału lub egzemplarza utworu jest jednoznaczne z zezwoleniem na dalszy obrót takim egzemplarzem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (z wyjątkiem najmu lub użyczenia).

Zasada wyczerpania prawa tylko na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego

Wspomniana już zasada wyczerpania prawa ma zastosowanie do egzemplarzy gier kupionych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Niestety jeżeli kupimy egzemplarz gry na terenie innego kraju np. w Rosji nie możemy legalnie odsprzedać takiej gry w Rzeczpospolitej Polskiej. Związane jest to z terytorialnym zasięgiem prawa autorskiego i z przynależnością Polski do Unii Europejskiej.

Wyczerpanie prawa nigdy nie dotyczy usług świadczonych drogą elektroniczną.

Sytuacja wygląda odmiennie w przypadku gier komputerowych, których nie kupiliśmy na płycie, lecz ściągnęliśmy bezpośrednio ze strony producenta. W przypadku takim nigdy nie dochodzi do wyczerpania prawa, które dotyczy tylko nośnika materialnego. Dalsze utrwalenie gry na takim właśnie nośniku materialnym, nie zmienia naszej sytuacji.

coolspil-dk.com

sie 19 2015 Trawnik w ogrodzie
Komentarze: 0

O pięknym, zielonym i równym trawniku marzy wielu z nas. Niektórzy mówią: „Chcesz mieć mało pracy w ogrodzie, załóż sobie trawnik”. Jednak nic bardziej mylnego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zakładanie trawnika wymaga sporo specjalistycznej wiedzy, a jego utrzymanie kosztuje mnóstwo pracy. Trawnik, który ma być wizytówką ogrodu, wymaga przede wszystkim starannego założenia, a później przeprowadzania wielu systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Trawniki w ogrodzie pełnią zwykle dwie funkcje: ozdobną i rekreacyjną. O ile trawnik ozdobny zwykle usytuowany jest na froncie domu, o tyle miejsce na rekreację projektujemy w tylnej, osłoniętej od ulicy części ogrodu. Niezależnie jednak od przeznaczenia trawnika chcemy, by był zadbany, zielony i miły dla oka.

Niewiele osób wie, że trawniki zajmują ok. 70% powierzchni zieleni i odgrywają bardzo istotną rolę w ekosystemie oraz w naszym życiu. Oto kilka ciekawych informacji:

wydzielane do środowiska przez niektóre gatunki traw (kostrzewa czerwona, życica trwała) fitoncydy (lotne substancje) niszczą bakterie i grzyby chorobotwórcze; trawniki obniżają temperaturę otoczenia i zmniejszają dobowe wahania temperatur, co jest szczególnie istotne w suche i gorące lata; nad trawnikiem utrzymuje się wyższa o ok. 6 – 13% wilgotność względna powietrza w porównaniu z powierzchnią niezadarnioną (np. chodnikiem), ponieważ z 1 m2 trawnik transpiruje w ciągu dnia do otoczenia ok. 150 g wody; w procesie fotosyntezy powierzchnia zadarniona w ciągu 1 godziny pochłania ok. 1,5 g CO2 na 1 m2, co oznacza, że cały dwutlenek węgla wydzielany przez jedną osobę w ciągu godziny (ok. 38 mg CO2) może zostać pochłonięty przez 25 m2 trawnika; trawniki, choć w mniejszym stopniu niż inna roślinność, zatrzymują kurz i tłumią hałas.

Jakie są cechy odpowiednio utrzymanego trawnika?

Jednolitość – oznacza obecność na danej powierzchni pożądanych roślin, a więc w przypadku trawnika: wyłącznie traw; występowanie innych gatunków poza trawami jest niedopuszczalne i należy je usuwać.

Gładkość – oznacza idealnie wyrównaną powierzchnię trawnika, na co ogromny wpływ ma odpowiednio ukształtowany teren, na którym trawnik został założony. Gładkość zależy także od regularnego i częstego koszenia. Wiosną niezbędny jest zabieg wałowania, służący dociśnięciu darni do podłoża i wyrównaniu trawnika po zimie.

Żywa, ciemnozielona barwa – powinna towarzyszyć trawnikowi przez cały okres wegetacji. Osiągnięcie tych walorów nie jest zbyt skomplikowane i polega głównie na systematycznym i prawidłowym nawożeniu. Barwą trawnika możemy sterować, stosując nawożenie potasowe (potas to składnik odpowiedzialny za wybarwianie się traw).

W zakładaniu trawników najszersze zastosowanie mają gotowe mieszanki traw gazonowych. Różnią się między sobą składem gatunkowym lub procentowym traw, co wiąże się bezpośrednio z ich przeznaczeniem. Najczęściej spotykane to: mieszanki na trawniki ozdobne, sportowe, mieszanki uniwersalne, regeneracyjne, specjalne (np. dla leniwych, bo wolniej rosnące i odporne na suszę), na miejsca zacienione itp. Najczęściej stosowane gatunki traw gazonowych to: kostrzewa czerwona kępowa, kostrzewa czerwona rozłogowa, kostrzewa owcza, kostrzewa owcza nitkowata, mietlica pospolita, mietlica psia, mietlica rozłogowa, wiechlina łąkowa, wiechlina zwyczajna, życica trwała.

minhave-dk.com