Archiwum 21 października 2015


paź 21 2015 Umieszczenie zdjęć w sieci a prawa autorskie...
Komentarze: 0

Prowadząc własną stronę czy blog albo tworząc strony na zamówienie, niejednokrotnie stajemy przed dylematem, skąd wziąć ciekawą ilustrację do artykułu czy tworzonego serwisu. Wiele osób sięga do wyszukiwarki Google i po prostu szuka zdjęcia, które będzie odpowiadać potrzebom, zapominając jednocześnie, że takie zdjęcia mogą nie być dostępne do użytku na własnych stronach nawet w celach prywatnych, a co dopiero np. na stronie firmowej czy w komercyjnym projekcie. Skąd zatem brać fajne zdjęcia bez obaw o prawa autorskie?

Aby bez obaw korzystać ze zdjęć autorstwa innych osób podczas tworzenia własnych stron internetowych, należy zadbać o sprawdzenie ich pochodzenia i praw, jakich udziela na ich wykorzystanie autor lub serwis WWW, który je oferuje. W sieci znajduje się sporo serwisów oferujących płatne licencje na zdjęcia. Są to serwisy niejednokrotnie oferujące najwyższą jakość zdjęć i obrazy znanych fotografów, które można w ramach oferowanych przez serwis licencji wykorzystywać do różnych celów. Przykładem takich serwisów może być np. Fotolia albo DepositPhotos.

 

Wikipedia Commons – http://commons.wikimedia.org/
Według informacji na dzień 13. lipca 2013 w bazie danych tego serwisu znajduje się 17 666 454 plików, które można wykorzystywać bezpłatnie. W przeciwieństwie do tradycyjnych repozytoriów mediów, Wikimedia Commons jest darmowe. Każdy może kopiować, wykorzystywać i modyfikować wszelkie umieszczone tu pliki, pod warunkiem podania źródła i autora oraz pod warunkiem zachowania tej samej wolnej licencji dla dzieł pochodnych. Warunki licencji i wykorzystania plików dla każdego z plików można znaleźć na jego stronie opisowej. Sama baza danych Wikimedia Commons oraz teksty w niej zawarte są objęte licencją Creative Commons.

 

link