Komentarze: 0
Nowe trendy w aranżacji kuchni to odejście od plastiku i szkła oraz powrót do naturalnego surowca, jakim jest drewno. Piękna kuchnia może mieć różne oblicza, ale najważniejsze, by w parze z estetyką szła funkcjonalność. Ponieważ to inwestycja na lata, kuchnia musi spełniać indywidualne potrzeby domowników. Jak urządzić nowoczesną kuchnię?
Kuchnia to coś więcej niż miejsce gotowania i spożywania posiłków - to serce domu, centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. W związku z tym do jej urządzania trzeba podejść z należytą uwagą i dbałością o szczegóły. Jak się do tego odpowiednio przygotować - radzą eksperci marki Wirchomski.
Gorące kuchenne trendy
W ostatnich latach wyróżnić można 4 trendy w projektowaniu kuchni. Pierwszym z nich jest odejście od klasyki w kierunku nowoczesności. Kuchnie stają się coraz bardziej laboratoryjne i proste. Rezygnuje się ze zbędnych ozdobników na rzecz czytelnej estetyki.
Druga tendencja przy aranżacji kuchni odnosi się do kolorystyki. Intensywne, nasycone odcienie czerwieni czy zieleni systematycznie ustępują miejsca ciepłym, często świetlistym kolorom: bieli, delikatnym kremom i odcieniom naturalnego drewna, np. dębu. Najmodniejsze są kuchnie jednokolorowe ożywione jednym mocniejszym akcentem kolorystycznym w postaci wyspy kuchennej lub stołu w jadalni.
Trzeci trend dotyczy usytuowania kuchni w domu i jej rozmiarów. W odwrocie jest moda na łączenie kuchni z salonem. Kuchnia powinna być samodzielnym, niezależnym pomieszczeniem, jeżeli jest to możliwe - o dużym metrażu.
Czwartym kierunkiem jest bardzo mocna specjalizacja w wyposażeniu kuchni. Stopniowo odchodzi się od tradycyjnego, stereotypowego postrzegania tego pomieszczenia. Jego wyposażenie staje się coraz silniej sprofilowane pod kątem naszych potrzeb i stylu życia. - W jednej kuchni sprzęt kuchenny ograniczać się będzie do lodówki i płyty grzewczej, w innej natomiast obowiązkowo znajdzie się specjalny piec do chleba i chłodziarka na wina – zauważa Krzysztof Wirchomski, właściciel marki Wirchomski.
W aranżacji kuchni liczy się nie tylko wygląd
Podczas projektowania kuchni należy pamiętać o zachowaniu równowagi pomiędzy sferą estetyki i funkcjonalności. Poza eleganckim wyglądem przed kuchnią stoją konkretne zadania do wykonania. - Zupełnie inaczej wygląda projekt kuchni dla singla, a inaczej dla rodziny z dziećmi – podkreśla Krzysztof Wirchomski.
To funkcje kuchni w dużej mierze wpływają na rozkład mebli i sprzętów, dobór materiałów wykończeniowych itp. Podczas aranżacji kuchni warto zainwestować w produkty i wykończenie najwyższej jakości, które będą gwarantem jej trwałości. Niezwykle ważna jest też ergonomia, bo jakiekolwiek niedopatrzenia w tej dziedzinie będą uciążliwe dla domowników przez wiele lat.
Kuchnia i drewno – duet idealny
Po okresie fascynacji plastikiem, metalem i szkłem architekci coraz częściej powracają do projektowania kuchni z wykorzystaniem naturalnych materiałów, przede wszystkim drewna. Jest to szlachetne tworzywo, które łączy w sobie bezpretensjonalną naturalność oraz bogaty wachlarz możliwości dekoracyjnych. Do niedawna najbardziej popularne były drewniane fronty kuchenne i blaty ukryte za okleiną. Teraz coraz częściej pozostają w swojej naturalnej formie, zabezpieczone jedynie specjalistycznymi impregnatami. Efektownie i elegancko prezentują się olejowane fronty kuchenne, które dyskretnie podkreślają rysunek drewna.
Jak podkreśla Krzysztof Wirchomski, właściciel manufaktury Wirchomski: - Zabudowa kuchenna z dębu bielonego, jesionu lub brzozy w połączeniu z podłogą z naturalnego kamienia i ceramicznymi dekoracjami to idealna sceneria zachęcająca do wspólnego gotowania i biesiadowania.